SR651C474KAATR1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.666
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 487
Datasheet
In Stock: 2.149
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 800
KEMET
TDK
In Stock: 770
TDK
In Stock: 727
Murata Electronics
In Stock: 469
Murata Electronics
In Stock: 989
Upgrade
Upgrade
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR651C474KAATR1
DigiKey Part Number
478-SR651C474KAATR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR651C474KAATR1
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)