SA102A101JAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
100 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
SA102A101JAR
DigiKey Part Number
478-3141-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3141-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA102A101JAR
Description
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA102A101JAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±5%