KGQ21HCG2A5R6CT
DigiKey Part Number
478-KGQ21HCG2A5R6CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGQ21HCG2A5R6CT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGQ21HCG2A5R6CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGQ21HCG2A5R6CT
Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805
Detailed Description
5.6 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
KGQ21HCG2A5R6CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)