KGM31DCG1C103GU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2.369
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1.824
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Knowles Syfer
KEMET
10000 pF ±2% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
KGM31DCG1C103GU
DigiKey Part Number
478-KGM31DCG1C103GUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31DCG1C103GU
Description
CAP CER 10000PF 16V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31DCG1C103GU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)