0805J0500180FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
YAGEO
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
18 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
0805J0500180FCT
DigiKey Part Number
0805J0500180FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J0500180FCT
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J0500180FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)