T495D107M016ATE130 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 130mOhm @ 100kHz
T495D107M016ATE130
DigiKey Part Number
T495D107M016ATE130-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D107M016ATE130
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D107M016ATE130 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100kHz