T495D107M016ATE1257280 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 125mOhm @ 100kHz
T495D107M016ATE1257280
DigiKey Part Number
399-T495D107M016ATE1257280TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D107M016ATE1257280
Description
CAP TANT SMD AUTO
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D107M016ATE1257280 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
125mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V