C631C471JCG5TA7303 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
470 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C631C471JCG5TA7303
DigiKey Part Number
399-C631C471JCG5TA7303TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C631C471JCG5TA7303
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C631C471JCG5TA7303 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.320" L x 0.250" W (8.13mm x 6.35mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.380" (9.65mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.220" (5.59mm)