C316C101K2R5TA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2.494
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
In Stock: 508
Similar
In Stock: 362
100 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C316C101K2R5TA
DigiKey Part Number
399-C316C101K2R5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C316C101K2R5TA
Description
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
C316C101K2R5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)