C316C101GAG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
100 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C316C101GAG5TA
DigiKey Part Number
C316C101GAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C316C101GAG5TA
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
C316C101GAG5TA Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
±2%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C