C1206C273M1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 832
In Stock: 879
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
0.027 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C273M1RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C273M1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C273M1RACTU
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C273M1RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)