ALC70A750BB550 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
75 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5.733Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
ALC70A750BB550
DigiKey Part Number
ALC70A750BB550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A750BB550
Description
CAP ALUM 75UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
670 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
4.984 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.733Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C