RMC1K3900FTE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 7.474
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 218
Datasheet
Image for RMC1K3900FTE is not available
RMC1K3900FTE
DigiKey Part Number
2315-RMC1K3900FTETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1K3900FTE
Description
RES 390 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)