CRGCQ2512F390R
DigiKey Part Number
A129988TR-ND - Tape & Reel (TR)
A129988CT-ND - Cut Tape (CT)
A129988DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ2512F390R
Description
RES 390 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ2512F390R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)