HD1S040HA1R6000
HD1S040HA1R6000
HD1S040HA1R6000
DigiKey Part Number
670-2669-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2669-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2669-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HD1S040HA1R6000
Description
CONN RCPT 40P 0.02 GOLD SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HD1S040HA1R6000 Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Outer Shroud Contact
Features
Shielded, Solder Retention
Style
Board to Cable/Wire
Voltage Rating
100V