HD1P040MA1R6000
DigiKey Part Number
670-HD1P040MA1R6000TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-HD1P040MA1R6000CT-ND - Cut Tape (CT)
670-HD1P040MA1R6000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HD1P040MA1R6000
Description
CONN PLUG 40POS SOLDER GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 32-36 AWG, 36-44 AWG
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Cable Termination
Solder
Part Status
Active
Wire Type
Discrete or Ribbon Cable
Connector Type
Plug
Wire Gauge
32-36 AWG, 36-44 AWG
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)