HR30-8PB-12P
DigiKey Part Number
HR1959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-8PB-12P
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR30-8PB-12P Models
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Strain Relief
Number of Positions
12 (Power)
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
8
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C