HR30-8JB-12S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
12 (Power) Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Cup
HR30-8JB-12S
DigiKey Part Number
HR1962-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-8JB-12S
Description
CONN JACK FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR30-8JB-12S Models
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Strain Relief
Number of Positions
12 (Power)
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
8
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C