HR12-14RA-20SDL
DigiKey Part Number
H124059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR12-14RA-20SDL
Description
CONN RCPT FMALE 20P SILVER SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR12-14RA-20SDL Models
Category
Orientation
Keyed
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
20
Features
Board Lock, Ground
Shell Size - Insert
14
Shielding
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C