HR12-14RA-20SC
DigiKey Part Number
H124058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR12-14RA-20SC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 20POS PNL MT
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
EDA/CAD Models
HR12-14RA-20SC Models
Category
Mounting Feature
Flange
Fastening Type
Snap-In
Packaging
Tray
Housing Color
Black
Type
For Female Sockets
Number of Positions
20
Shell Size - Insert
14
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C