HR10A-10P-12SC(73)
HR10A-10P-12SC(73)
HR10A-10P-12SC(73)
DigiKey Part Number
HR1675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10P-12SC(73)
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
EDA/CAD Models
HR10A-10P-12SC(73) Models
Connector Type
Plug Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Type
For Female Sockets
Number of Positions
12
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C