FX11LB-140S-SV(21)
DigiKey Part Number
H2548TR-ND - Tape & Reel (TR)
H2548CT-ND - Cut Tape (CT)
H2548DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-140S-SV(21)
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LB-140S-SV(21) Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)