FX11LB-140P-SV
FX11LB-140P-SV
FX11LB-140P-SV
DigiKey Part Number
H2540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-140P-SV
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LB-140P-SV Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)