FX11B-100P-SV
DigiKey Part Number
H123296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11B-100P-SV
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX11B-100P-SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.084" (2.13mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)