FX11A-100S-SV(21) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX11A-100S-SV(21) is not available
FX11A-100S-SV(21)
DigiKey Part Number
FX11A-100S-SV(21)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11A-100S-SV(21)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11A-100S-SV(21) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm, 3mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.083" (2.10mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)