DF9BA-41P-1V(69) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
41 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF9BA-41P-1V(69)
DigiKey Part Number
H124708TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9BA-41P-1V(69)
Description
CONN HDR 41POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Features
Solder Retention
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.5mm
Number of Positions
41
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)