DF9B-41P-1V(69) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 3.071
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 970
Datasheet
In Stock: 799
41 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF9B-41P-1V(69)
DigiKey Part Number
H11949TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-41P-1V(69)
Description
CONN HDR 41POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF9B-41P-1V(69) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
41
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)