DF9B-31P-1V(32)
DigiKey Part Number
H10386TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10386CT-ND - Cut Tape (CT)
H10386DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-31P-1V(32)
Description
CONN HDR 31POS SMD TIN
Detailed Description
31 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
DF9B-31P-1V(32) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
31
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)