DF65-3S-1.7C
DF65-3S-1.7C
DF65-3S-1.7C
DigiKey Part Number
H122503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF65-3S-1.7C
Description
CONN RCPT HSG 3POS 1.70MM
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Beige 0.067" (1.70mm)
EDA/CAD Models
DF65-3S-1.7C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Beige
Connector Type
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type
Female Blade Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.067" (1.70mm)