DF65-3P-1.7V(21)
DF65-3P-1.7V(21)
DF65-3P-1.7V(21)
DigiKey Part Number
H122499TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122499CT-ND - Cut Tape (CT)
H122499DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF65-3P-1.7V(21)
Description
CONN HEADER SMD 3POS 1.7MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 3 position 0.067" (1.70mm)
EDA/CAD Models
DF65-3P-1.7V(21) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock
Series
Insulation Height
0.065" (1.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C