Image for DF40JC-80DS-0.4V(53) is not available
DF40JC-80DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF40JC-80DS-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-80DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40JC-80DS-0.4V(53) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)