DF40C-80DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11632TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11632CT-ND - Cut Tape (CT)
H11632DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-80DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-80DP-0.4V(51) Models
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)