DF37NB-60DS-0.4V(53) is available for purchase but is not normally stocked.
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for DF37NB-60DS-0.4V(53) is not available
DF37NB-60DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF37NB-60DS-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-60DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37NB-60DS-0.4V(53) Models
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)