DF37B-60DP-0.4V(75) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 15.921
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 147
Datasheet
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF37B-60DP-0.4V(75)
DigiKey Part Number
DF37B-60DP-0.4V(75)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-60DP-0.4V(75)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF37B-60DP-0.4V(75) Models
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)