DF37NB-16DS-0.4V(53) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 4.260
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for DF37NB-16DS-0.4V(53) is not available
DF37NB-16DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF37NB-16DS-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-16DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 16POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37NB-16DS-0.4V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
16
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)