DF37B-16DP-0.4V(53)
DF37B-16DP-0.4V(53)
DF37B-16DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H11833TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11833CT-ND - Cut Tape (CT)
H11833DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-16DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 16POS SMD GOLD
Detailed Description
16 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37B-16DP-0.4V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
16
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)