DF22-2P-7.92DSA(06) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 6.289
Datasheet
Connectors for the Smart House - Hirose
DF22-2P-7.92DSA(06)
DigiKey Part Number
DF22-2P-7.92DSA(06)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF22-2P-7.92DSA(06)
Description
CONN HEADER VERT 2POS 7.92MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.312" (7.92mm)
Datasheet
EDA/CAD Models
DF22-2P-7.92DSA(06) Models
Category
Contact Length - Mating
0.354" (9.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.146" (3.70mm)
Series
Insulation Height
0.713" (18.10mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
25A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
25.7mm, 28.7mm