G125-MH10605M4R
DigiKey Part Number
952-G125-MH10605M4RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH10605M4R
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 6POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MH10605M4R Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Rows
2
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Green
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
450V