G125-2249600-01-08-01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Harwin Inc.
In Stock: 44
Datasheet
10 (8 + 2 Power) Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.049" (1.25mm)
Harwin Gecko-MT Mixed-Layout Connectors | Digi-Key Daily
Gecko-MT Mixed Layout Connector | Datasheet Preview
G125-2249600-01-08-01
DigiKey Part Number
952-G125-2249600-01-08-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-2249600-01-08-01
Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G125-2249600-01-08-01 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.049" (1.25mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Screw Lock
Part Status
Active
Color
Green
Connector Type
Features
Mating Flange, Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Pitch
0.049" (1.25mm)