HVGC-150-700B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
FORTEC Power GmbH
In Stock: 7
Datasheet
700mA 21 ~ 215V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
HVGC-150-700B
DigiKey Part Number
1866-2881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-150-700B
Description
LED DRVR CC AC/DC 21-215V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HVGC-150-700B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
151 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Constant Current
Efficiency
91%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.70" L x 2.68" W x 1.53" H (221.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Input (Max)
528VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
21 ~ 215V
Base Product Number
Current - Output (Max)
700mA