RBD-6V101MF3#
DigiKey Part Number
604-RBD-6V101MF3#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBD-6V101MF3#
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
138 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C