DR125-471-R
DigiKey Part Number
283-4063-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4063-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4063-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR125-471-R
Description
FIXED IND 470UH 870MA 718 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 870 mA 718mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR125-471-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.02A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
718mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)