SRR1260-471K
DigiKey Part Number
SRR1260-471KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260-471KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260-471KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-471K
Description
FIXED IND 470UH 950MA 820 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 820mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1260-471K Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
820mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
2.6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA