2210-S211-P1F2-Z141-16A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
E-T-A
In Stock: 0
Datasheet
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
2210-S211-P1F2-Z141-16A
DigiKey Part Number
2210-S211-P1F2-Z141-16A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2210-S211-P1F2-Z141-16A
Description
CIR BRK THERM-M 16A 250VAC/65VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 16A 480 V AC 65 V DC Lever Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
16A
Manufacturer
Voltage Rating - AC
480 V
Series
Voltage Rating - DC
65 V