SMAJ13CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 282
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 22.149
Similar
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
21.5V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ13CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ13CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ13CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ13CA-13
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ13CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V