TV15C8V5J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
14.4V Clamp 104.17A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C8V5J-G
DigiKey Part Number
TV15C8V5J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C8V5J-G
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C8V5J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.17A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V