SMDJ8.5A-T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.040
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.398
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 303
14.4V Clamp 208.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ8.5A-T7
DigiKey Part Number
SMDJ8.5A-T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ8.5A-T7
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ8.5A-T7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
208.3A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V