SRU1048-6R8Y | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRU1048-6R8Y |
Description | FIXED IND 6.8UH 4.8A 13.6 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.8 A 13.6mOhm Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRU1048-6R8Y Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 13.6mOhm |
Series | Q @ Freq 10 @ 7.96MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 20MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm) |
Current - Saturation (Isat) 4.1A | Base Product Number |