SRP1245C-4R7M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1245C-4R7M |
Description | FIXED IND 4.7UH 14A 15 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µH Shielded Inductor 14 A 15mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 15mOhm Max |
Series | Q @ Freq 20 @ 100kHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Frequency - Self Resonant 20MHz |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Material - Core | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Inductance | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case Nonstandard |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm) |
Current - Saturation (Isat) 27A | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |