SRN5030HA-1R5Y
DigiKey Part Number
118-SRN5030HA-1R5YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN5030HA-1R5YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN5030HA-1R5YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5030HA-1R5Y
Description
FIXED IND 1.5UH 4.2A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.2 A 26mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
67MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±30%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.4A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)